USA monitor (2017.a märtsi algus)

Aap Neljas EVI blogi jaoks

Ülevaade arengutest USAs 2017.a märtsi alguspoolel

 

Märtsi algupoolel olid USA sisepoliitika keskmes vaidlused president Obama tervishoiureformi äramuutmise üle ja arutati selle asendamist vabariiklaste variandiga, mille järgi võib (kongressi eelarvebüroo arvutuste järgi) ravikindlustuseta jääda järgmise 10 aasta jooksul täiendavalt 24 miljonit inimest (kokku oleks sel juhul 2026. aastaks ravikindlustuseta 52 miljonit inimest). See eest hoitaks sel juhul järgmise 10 aasta jooksul riigieelarve väljamaksetelt kokku 337 miljardit dollarit. Üllatavalt pole selle eelnõu algatajaks sugugi mitte president Trump, kelle valimislubaduste seas oli tähtsal kohal tervishoiu reformimine, vaid kongressi vabariiklased. Nii ei sisaldu kongressi vabariiklaste eelnõus ka Trumpi valimislubaduste täitmine, et tagada ravikindlustus kõigile ameeriklastele ja luua praeguse osariikidekeskse korralduse asemel üleameerikaliku suurema konkurentsi ja odavamate hindadega ravikindlustusturg.

USA sisepoliitilistes vaidlustes jätkusid skandaalid Trumpi administratsiooni liikmete Vene sidemete uurimisel, viimati paljastati fakte justiitsminister Jeff Sessionsi kontaktide osas. Surve alla sattunud Sessions taandas end kõikidest juurdlustest, mis on seotud president Donald Trumpi 2016. aasta valimiskampaaniaga. Praegu on vene kontaktide osas lisaks FBI uurimisele käimas ka kahe kongressi komitee poolt algatatud uurimised. Ilmselt sellele vastukaaluks käis president Trumpi välja süüdistuse, et Obama administratsioon kuulas pealt tema valimiskampaania aegseid kõnesid. Trumpi süüdistuse tõestuseks ei ole siiani suudetud välja käia ühtegi fakti ja asja uuriv kongressi komisjon ootab valitsuse täiendavaid selgitusi.

Oluliseks uudiseks oli ka USA uue Vene suursaadiku kandidaadi nimetamine, kelleks sai endine Utah vabariiklasest kuberner Jon Huntsman, kes on varem olnud ka USA saadik Hiinas. Kui senat Huntsmani ametisse kinnitab, seisab tal ees tegevus suhete parandamiseks Venemaaga, mida Trump on varasemalt soovinud, kuid milles siiani pole olnud edasiminekut, ehkki Putini pressiesindaja Peskovi avalduse kohaselt Venemaa seda juba pikalt ootab.

Märtsi alguses andis Trumpi administratsioon välja ka uue versiooni nn terroristide riiki pääsu tõkestamiseks mõeldud korraldusest, millega peatakse ajutiselt Iraani, Liibüa, Somaalia, Sudaan, Süüria ja Jeemeni kodanikele pääs  USA-sse. Võrreldes eelmise, USA kohtutes vaidlustatud versiooniga, on korraldusest välja jäänud Iraak, kellega koos USA võitleb ISIS-e vastu. Samuti ei laiene keeld enam kehtiva viisa või alalise elamisloa ehk nn rohelise kaardi omanikele.

Märtsi algul selgusid ka Trumpi administratsiooni välis- ja kaitsepoliitika rahastamise eelarvekavad. Kui kaitseeelarvet on kavas 54 miljardi dollari võrra suurendada, siis suur osa sellest kavatsetakse tagada USA välisministeeriumi eelarve ja USA välisabi programmide kärpimise arvel.

USA Majandusliku Analüüsi Büroo (BEA) avaldas 2016. aasta andmed riikidest, kellega USA-l on kõige suurem kaubandusdefitsiit ja kes seetõttu võiksid olla Trumpi administratsiooni edasiste protektsionistlike meetmete sihtmärgiks. Teistest eristub selgelt Hiina, kellega on USA kaubandusdefitsiit äärmiselt suur, tunduva vahemaa tagant järgnevad Saksamaa, Mehhiko, Jaapan, Itaalia, India ja Lõuna-Korea. USA kaubandusdefitsiit 2016. aastal kokku oli ümmarguselt 500 miljardit dollarit, millest kaubandusdefitsiit Hiinaga moodustas ümmarguselt 310 miljardit dollarit.

Välispoliitikas oluliseks arenguks oli täiendavate USA vägede saatmine Süüriasse, et intensiivistada võitlust terroriorganisatsiooniga ISIS. USA toetusel püütakse läänemeelsete mässuliste poolt hõivata Süürias ISIS-e mitteametlikku pealinna Raqqat, Iraagis on USA toetusel käimas pealetung Mosuli lõplikuks tagasivallutamiseks ISIS-e käest. USA on teinud ka diplomaatilisi pingutusi, et vähendada pingeid Türgiga, keda häirib USA toetus kurdi rühmitustele Süürias.

Seoses pingete tõusuga Korea poolsaarel on USA lähetanud Korea vetesse manöövritele lennukikandja lahingugrupi, et demonstreerida toetust Lõuna-Koreale ja näidata vastuseisu Põhja-Korea raketikatsetustele.

pilt võetud siit

add a comment...

*