Trump, Putin ja Eesti ootused

Viljar Veebel, Diplomaata, veebruar 2017

—–

(tekst on kirjutatud Diplomaata kuukirja palvel, kommentaariks artiklile “President Trump ning USA ja Venemaa vaheliste suhete parandamine“)

—–

USA äsjaste presidendivalimiste tulemuste valguses tasuks alustuseks kaaluda ka seletust, et mitte Trump ei ole
saabuvate (ebameeldivate) muutuste põhjus, vaid juba toimunud väärtusnihked on Trumpi edu põhjus: USA lähiaastate huvide ja tegevuste mõistmisel on vähe kasu usust, et Trump on üksik mööduv anomaalia. Pigem on tõele lähemal järeldus, et USA võimukoridorides on üsna ühepalju ametist lahkunud Obama ja president Trumpi maailmavaate toetajaid. Eelnev puudutab paraku ka USA Venemaa-suunalist poliitikat, vahepealsete aastatega tekkinud usk, et USA administratsioon mõistab konsensuslikult hukka Venemaa agressiivse poliitika ja seisab kaljukindlalt oma Euroopa liitlaste eest, oli meie viis näha, et klaas on pooltäis. Lisaks on mõistlik meenutada, et ka president Obama esimesed valitsemiskuud olid meie ja Ida-Euroopa poliitilisele eliidile laiemalt sedavõrd jahmatavaks üllatuseks, et kirjutati kollektiivne avalik murekiri.

Siiski on Trumpil ka positiivseid külgi, eelkõige tuumaheidutuse osas: klassikalisele „Jah, härra peaministrist“ tuntud küsimusele „kas te vajutaksite tuumanuppu“, saab Trumpi puhul palju kõrgema tõenäosusega vastata jaatavalt kui Obama või Clintoni puhul. Kindlasti ei ole vaja kahelda ka Trumpi pühendumuses USA sõjalise võimsuse hoidmisel ja kasvatamisel. Lisaks ei ole ta vähemasti seni olnud silmakirjalik, nagu mõned meie lähemad liitlased, kes ühelt poolt kritiseerivad Venemaa agressiivset poliitikat, ise samal ajal üle Balti riikide peade aga Läänemerre uut poliitilist gaasitoru rajada aitavad.

Eestil jääb Trumpi valitsemise aegses maailmas ellujäämiseks ainsaks võimaluseks leppida asjaoluga, et USA on peamine usutav heidutus Venemaa suunal, ja seetõttu pole muud alternatiivi kui kasvõi vanakuradi vanaema kaunist välimust, põhimõttekindlust ja innovaatilisi ideid kiita.

Jäta oma kommentaar

*