Miks vallandas Trump FBI juhi James Comey?

Aap Neljas, Uudis+

Teemaks USA Föderaalse Juurdlusbüroo direktori James Comey vallandamine.

Tegemist oli äkilise otsusega, mille põhjuseks oli ilmselt Comey poolt Kongressis kuulamisel öeldu, sh. Trumpi kampaania Vene sidemete asjus. Otsus on tekitanud rahulolematust USA Kongressis. Ehkki enamik rahulolematuid on demokraadid on ka mitmed juhtivad vabariiklased, nagu senaator McCain olnud rahulolematud sellega, et Vene juurdlust juhtiva asutuse juht vallandati keset juurdlust.

Samas on Kongressi vabariiklaste juhid ja asepresident presidendi otsust toetanud. FBI Vene sidemate uurimisest samas avalikkusele palju teada pole antud, küll aga on Kongressi allikatelt pärinev informatsioon, et Comey oli enne vallandamist selle uurimiseks lisaressursse palunud.

Paralleelselt käiva Kongressi komiteede uurimise raames on on endiselt Trumpi julgeolekunõustajalt Michael Flynnilt nüüd kohustuslikus korras välja nõutud asjasse puutuvad dokumendid.

Uue FBI direktori nimetamine ei tooks ilmselt kaasa juurdluse lõpetamist, küll aga võib väheneda soov asjaga kiirelt edasi liikuda või jõuda lõpuni, kui uurimisel oleksid presidendile ebasoovitavad lõppjäreldused.

USA vaatlejad on tõmmanud paralleele Nixoni presidendiperioodiga, kui viimane üritas vallandada Watergatega tegelevat eriprokuröri. Seetõttu on ka Kongressi demokraadid nõudnud samuti eriprokuröri nimetamist, et tagada juurdluse sõltumatus.

Ehkki USA võimude lahususe ja võimuharude omavahelise kontrolli mehhanism ei luba FBI juhtimist otseselt politiseerida on Trumpi edasiste kavatsuste oluliseks indikaatoriks see, kas FBI juhi kandidaadiks valitakse agentuuri seest tulev või presidenti toetava poliitilise taustaga isik. Võib arvata, et Kongressi vabariiklased üritavad skandaali laienemise vältimiseks püüelda selle poole, et edasine FBI juhtimine ja Vene sidemete uurimine näiks erapooletuna.

pilt võetud siit

Jäta oma kommentaar

*