BREXIT ja valimised

 

Aap Neljas, Uudis+

Suurbritannia peaministri Theresa May soovil 8 juuniks kuulutatud välja erakorralised valimised. Varasemaks toodud valimised on vajalikud selleks et saada tugevam mandaat Brexiti läbirääkimisteks. May loodab, et konservatiivid võidavad ja neil õnnestub suurendada oma esindatust parlamendis.

Kuid ka opositsioonilised leiboristid ja liberaaldemokraadid loodavad edule, eriti liberaaldemokraadid, kes selgelt vastanduvad May pakutud “kõva Brexiti” ideedele ja propageerivad “pehmet Brexitit”, mis võimaldaks Suurbritannial jääda Euroopa Ühisturule.

Lootusrikas on ka Shotimaa rahvuspartei, kes loodab, et tugev esinemine valimistel annaks suuurema toe nende iseseisvusreferendumi taotlustele.

Otseselt Brexiti läbirääkimiste graafikut briti valimised mõjutada ei tohiks. Küll aga on oluline nii brittidele kui EL poolele, et uuel valitsusel oleks tugevam kandepind, mis võimaldaks kindlalt pidada läbirääkimisi ja vajadusel teha vajalikke kompromisse.

Britid loodavad Brexitist ennekõike kaugeleulatuvat kaubanduslepingut EL-ga. Nad ei soovi aga inimeste vaba liikumist EL-st Suurbritanniasse. May soovib kontrolli piiride seadust ja majanduse üle briti valitsuse kompetentsi.

Uus leping peaks hakkama kõige varem kehtima 2019. aasta järel, sealt alates võib siis oodata uusi reeglite kehtima hakkamist tööle ja õppima asumisel Suurbritanniasse.

Uudislõiku saab järelkuulata siit, samast ka ekraanitõmmis

Jäta oma kommentaar

*